Simon for Armenia

Foto: Corinne Cumming EBU

Nå er det meste klar før Eurovision – og i dag kom endelig Armenia med både sin artist og låt.

Armenia har valgt artisten Simon til å representere landet i Eurovision Song Contest 2026 i Wien med låten “Paloma Rumba”. Valget ble gjort gjennom en intern utvelgelse av landets kringkaster AMPTV, som i år valgte å ikke arrangere en nasjonal finale.

Simon, med fullt navn Simon Hovhannisyan, er en artist, danser og showmann som allerede er kjent blant Eurovision-fans. I 2025 deltok han i Armenias nasjonale uttak Depi Evratesil med låten “Ay Paparey Bye”, hvor han endte på en sterk andreplass.

Med “Paloma Rumba” håper Armenia å gjøre et sterkt inntrykk i konkurransen i Wien. Landet debuterte i Eurovision i 2006 og har siden vært i finalen de fleste gangene de har deltatt. Armenias beste resultat er en fjerdeplass, oppnådd i både 2008 og 2014.

Her kan du se låta han skal delta med:

Hva tenker du om Armenias valg i år? Har den en sjanse? Del dine tanker med oss i kommentarfeltet på fb.

Del:
Relaterte artikler
Melodi Grand Prix
Østerrike
2026: Alle låtene
Intervjuer
Vi teller ned til Eurovision 2026
Dager
Timer
Minutter
2026 landene