Team ESC Norge vurderer: MONTENEGRO

Tamara Živković - Foto: Marko Tošković

Vi fortsetter med vårens artikkelserie «Team ESC Norge vurderer» hvor vi de neste ukene presenterer våre vurderinger av årets Eurovisionlåter. I dag har turen kommet til årets bidrag fra Montenegro, Tamara Živković med Nova Zora,

Gjennom våren vil vi presentere teamets vurderinger i en artikkel pr. land. Vi kjører først semifinale 1, som kommer i alfabetisk rekkefølge. Så vurderer vi semifinale 2, denne i startrekkefølgen. Tilslutt tar vi for oss «the big 4» og Østerrike. Norge sparer vi helt til slutt.

Våre vurderinger presenteres med poeng i kjent Eurovisionstil (1-8, 10 og 12), samt en vurdering av dagens låt. Gjennomsnittet av poengene danner så grunnlaget for ESC Norges dom.

Nederst i artikkelen finner du ut hvordan landet ligger an på rangeringen.

Montenegro, Tamara Živković med Nova Zora

ESC NORGES POENG OG KOMMENTARER:

Vemund – 6 poeng

  • En fengende og ganske kul låt. Det er et klart pluss at det synges på montenegrinsk. Samtidig er dette en låt jeg neppe vil høre mye på i ettertid – den fungerer der og da, men setter seg ikke skikkelig. En solid, men litt forglemmelig «ok+»

Charlotte – 4 poeng

  • Godt driv, og jeg synes refrenget fungerer fint, men tidvis blir den masete og litt vel intens. 

Knut Olav – 7 poeng

  • Dette er en låt som faktisk vokste på revampen, det er jammen ikke ofte jeg sier det. Men det er et fint driv her og etter å ha sett videoen skjønner jeg jo også at det er et godt og viktig budskap om kvinnefrigjøring i teksten.

Endre – 8 poeng

  •  Jeg er litt svak for Montenegro i år jeg. Synes de har en kul låt, og noe annerledes enn det de pleier! Mange plusspoeng fra meg! Hele 8 plusspoeng!

Anders T – 7 poeng

  • Dette var den første låta i årets sesong som jeg fikk et forhold til, og jeg likte den da. Men et var kanskje fordi det var en som sparket i gang sesongen for meg. Nå har den ikke samme glansen lenger. Det er veldig mye kor her, og er spent på hvordan det blir live i Wien. Joa, jeg synes dette er både fascinerende, tøft og på en måte eksotisk. Så jeg ender vel opp på 7. Litt over midten altså

Marie – 3 poeng

  • Jeg synes Montenegro valgte helt feil låt. De hadde flere gode å velge mellom, som ga meg mye glede å lytte til i høst. Dessverre valgte de (i mine ører) det mest generiske og minst autentiske bidraget. Her hadde de endelig muligheten til å sende noe flott, men så skuffet de igjen. Den er helt grei å høre på, så den får noen poeng for det.

ESC NORGES DOM: 5,83 poeng (gjennomsnittet av 35 poeng)

PlasseringLandPoeng
1.FINLAND10
2.BELGIA7
3.ESTLAND6
4. LITAUEN5,86
5.MONTENGRO5,83
6.HELLAS5,6
7.ISRAEL5,4
8.GEORGIA5,33
9.KROATIA4,86
10.MOLDOVA3,14

Følg med i morgen, da vurderes ALICJA – Pray fra Polen.

Del:
Relaterte artikler
Østerrike
Melodi Grand Prix
2026: Alle låtene
Intervjuer
Vi teller ned til Eurovision 2026
Dager
Timer
Minutter
2026 landene