Dette er et blogg-innlegg og representere kun skribent Morten Thomassens egne synspunkter.
Vi har lært at fra våre serbiske venner kan vi motta nesten hva som helst innenfor det man kaller populærmusikk og selv om vi kanskje aller helst ønsker og forventer oss en typisk balkan-ballade kan man trygt si at årets serbiske bidrag var meget langt unna den typen musikk.
LAVINA het gruppen som fremførte rockelåten «Kraj Mene» og for de som ikke fulgte godt nok med i serbisk-timene på skolen kan jeg opplyse at det betyr «Ved Siden Av Meg» sånn cirka.
Hvor mye nærhet man fikk følelsen av når man hørte og så denne låten kan man kanskje lure på, låten ble av gruppen selv beskrevet som poetisk og dramatisk metal-rock og det er kanskje litt vanskelig å helt se det poetiske i dette.
For meg passer vel ordet dystert bedre på det som fremføres, men for all del, flott fremført dysterhet dette og midt opp i all dramatikken er det kanskje noe som føles litt poetisk til tider, disse gutta får i hvert fall en forholdsvis typisk band-fremføring til å se bra ut med bruk av masse effekter.
Her leveres det vokalt meget bra og med en rett mengde intensitet som føles rett for en slik låt og det er i grunn ikke mye å trekke på, hovedproblemet når det gjaldt å sanke poeng var vel heller typen musikk og det faktum at en annen rockelåt fra Romania rasket med seg storparten av rockestemmene denne finalekvelden.
Ingen vet hvor ESC-haren fra Serbia hopper rent musikalsk fra år til år, så vær forberedt på noen som skiller seg ut musikalsk neste år også, det er sjelden dette landet leverer oss noen trygt innenfor ESC-standarden.















